Zamiana spółki w jednoosobową działalność gospodarczą

Wybór właściwej formy działalności jest kluczowy dla rozwoju firmy, gdyż może jej skutecznie pomoc. Choć wybiera się ją w momencie założenia firmy, to można ją zmienić w trakcie działalności na bardziej korzystną i dopasowaną.

Kiedy przekształcić spółkę w jednoosobową działalność gospodarczą?

przekształcenie spółki w jednoosobową działalnośćPrzeważnie spółki zakładają wspólnicy, którzy pragną razem prowadzić wspólny biznes. Taka forma działalności daje im dużą elastyczność w zarządzaniu i wypełnianiu obowiązków. Wspólnicy spółki nie odpowiadają za jej zobowiązania swoim majątkiem, co jest dużą zaletą, ponieważ w jednoosobowej działalności właściciel odpowiada całym swoim majątkiem. Z pewnością spółka sprawdzi przy dużej działalności, gdzie jest więcej niż jeden właściciel. Jednak bywają też, sytuację kiedy wspólnicy spółki nie mogą się porozumieć co do zarządzania nią lub jeden z nich chce się wycofać. W takiej sytuacji może dojść do zmiany formy firmy. Najczęściej następuje przekształcenie spółki w jednoosobową działalność, choć wymaga to dopełnienia wielu obowiązków. Przede wszystkim konieczne jest rozwiązanie spółki i przeprowadzenie jej likwidacji. W pierwszej kolejności trzeba ją wyrejestrować z Krajowego Rejestru Spółek, a następne zarejestrować na nazwisko jednego ze wspólników. Konieczny będzie też wpis do Ewidencji Działalności i Informacji o Działalności Gospodarczej. Początki prowadzenia jednoosobowej działalności są bardzo korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ dają im sporo ulg przez pierwsze lata funkcjonowania.

Z pewnością jednoosobowa działalność gospodarcza generuje znacznie niższe koszty niż spółka, ale jej zakres może być węższy. Sama zmiana spółki na działalność gospodarczą może zająć jeden dzień, choć warto się do niej dobrze przygotować formalnie.

Top