Wśród błystek wędkarskich

 

Błystki wędkarskie to jeden z rodzajów sztucznych przynęt stosowanych przez wędkarzy, gdy zależy im na złowieniu drapieżnej ryby. Wśród błystek, zwanych popularnie blachami, ze względu na materiał, z którego są wykonywane, wyróżnia się dwa typy błystek: obrotowe i wahadłowe. Dzisiaj postaram się wam przybliżyć te drugie.

Błystka zwana wahadłówką

wahadłówki wędkarskieJak zostało już wspomniane, wahadłówki wędkarskie, przydatne są, gdy wędkarz chce złowić rybę z gatunku drapieżnych. Błystki generalnie wykorzystywane są najczęściej przy spinningowej metodzie łowienia i są w niej obecne praktycznie od samego momentu jej powstania. Błystka wahadłowa, zwana popularnie wahadłówką, wykonana jest zazwyczaj z wytłoczonego w odpowiedni sposób kawałka blachy. Możliwe jest również wykonanie jej z wypolerowanego kawałka muszli. Jej charakterystyczną cechą jest kolebanie się na boki w czasie ściągania. Rzecz jasna wśród błystek wahadłowych wyróżnia się ich różne modele, a każdy z nich charakteryzuje się dodatkowymi właściwościami. I tak, na przykład, popularne karlinki wykonują nie tylko ruch wahania się na boki, ale również mogą się obracać. Dzięki temu doskonale sprawdzają się przy połowie ryb łososiowatych. Oprócz łososi, przy pomocy błystek wahadłowych, możemy łowić również trocie, szczupaki i sumy. Każda wahadłówka, podobnie zresztą jak każda inna przynęta sztuczna, wykonywana jest w kilku wariantach kolorystycznych i wielkościach. Niektórzy producenci, by podnieść skuteczność swoich produktów dodają m.in. nadruki, tłoczenie wzorów łusek i holograficzne folie.

Wahadłówki są na tyle prostymi w wykonaniu przynętami wędkarskimi, że doświadczeni wędkarze, jeśli tylko mają takie życzenie, mogą wykonać je samodzielnie. Tak naprawdę wystarczą najprostsze narzędzia, by otrzymać zadowalający efekt wahadłówki.

 

Top