Wartość odżywcza otrębów ryżowych

Konie są przez nas wykorzystywane na roli, w górach do ciągnięcia sań, do wyścigów, czy biorą udział w pokazach jeździeckich. Są to piękne zwierzęta, wymagające z naszej strony odpowiedniej troski i pielęgnacji. 

Czy spożywanie otrąb ryżowych jest konieczne? 

otręby ryżowe dla koniKonie potrzebują odpowiednio zbilansowaną dietę, która uzupełnia niedobory witaminowe i zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Zwierzęta, które aktywnie spędzają dzień, potrzebują więcej składników odżywczych, a tylko pasza i otręby ryżowe dla koni mogą zaspokoić ich potrzeby. W paszy dla koni są podstawowe składniki takie jak płatki jęczmienne i kukurydziane, łuski słonecznika, czy suszone warzywa, a otręby ryżowe są uzupełnieniem diety, które są bogate w białko, wapń i fosfor. Energia uwalniana z otrębów jest rozłożona w czasie dzięki czemu zwierze przez długi czas ma siłę. Przyczyniają się one do systematycznego przybierania na wadze i rozbudowy układu mięśniowego, dzięki czemu są polecane dla starszych koni, które z wiekiem tracą na wadze, bo mniej wartości odżywczych przyswajają z pożywienia. Otręby ryżowe zawierają silny przeciwutleniacz, który korzystnie wpływa na układ odpornościowy zwierząt szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Wykazują działanie przeciwnowotworowe i przeciwzapalne, a to sprawia, że są niezastąpione w żywieniu koni dorosłych i starszych. Olej zawarty w otrębach ryżowych korzystnie wpływa na sierść i stan kopyt, a kwasy omega 3 i 6 poprawiają stan zdrowia. Otręby można dowolnie mieszać z owsem i paszami.

Wszystkie artykuły i produkty spożywcze dla koni możemy kupić w specjalistycznych sklepach. Właściwie odżywiony koń ma lśniącą sierść, w dobrej kondycji kopyta i zdrowe zęby. Otręby kupimy w paczkach dziesięciokilogramowych, a najtaniej je dostaniemy w sieci.