Stacja, która transformuje

Stacje transformatorowe – Czym są? Jak działają? Gdzie się stosuje?

Stacje transformatorowe jak sama nazwa wskazuje powstają w celu przeprowadzenia transformacji. W tym wypadku dotyczy ona napięcia elektrycznego, płynącego do stacji i mającego różny poziom nasilenia. Stacje transformatorowe mogą mieć różny kształt i wielkość. Służą także zamianie prądu na stały lub przemienny.

stacje transferoweStacje przeznaczone są najczęściej do zamiany napięcia prądu na niskie. Dzięki nim możliwe jest swobodne i efektywne przesyłanie energii elektrycznej od dostawcy do klienta. Są nim na ogół gospodarstwa domowe, jak również podmioty gospodarcze i te działające w sferze publicznej. Każdy obywatel na co dzień spotyka się z różnymi odmianami stacji transformatorowych. Do najpopularniejszych należą te słupowe oraz wieżowe.
Stacje transformatorowe można spotkać nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz budynków. Ten rodzaj stacji transformatorowych określany jest jako stacje wnętrzowe. Gdzie można je spotkać? W niemal każdym rodzaju budynków. Od tych mieszkalnych aż po te ogólnodostępne. Nie wszystkie stacje transformatorowe znajdujące się wewnątrz są takie same. Wiele z nich przed zamontowaniem w środku musi zostać odpowiednio zmodyfikowanych. Tak, aby pasowały do wymogów wnętrza, w którym mają działać.
Nie wszystkie stacje transformatorowe mają stałe miejsce działania. Energia elektryczna potrzebna jest bowiem także podczas sezonowych prac. Takich, które mają swój określony z góry początek i koniec. Dotyczy to między innymi placów budowy. W ich przypadkach konieczne jest często sięgnięcie po mobilną stację transformatorową. Stacje transformatorowe wymagają dostosowania do warunków, panujących w miejscu ich działania.

Dotyczy to tak tych umieszczonych na stałe, jak również stacji wykorzystywanych w pracach, wymagających zmiany położenia. Nie wszystkie stacje transformatorowe wyglądają podobnie. Niektóre z daleka mogą nie kojarzyć się z przesyłaniem prądu. Wszystkie jednak są zakładane zgodnie z przepisami prawa. Głównie tego związanego z wymogami odnośnie przesyłania prądu elektrycznego, a także przepisów przeciwpożarowych.

Top