Rower – to nie tylko dwa kółka

Jaki rower będzie idealny? Może rower miejski albo górski…

Chociaż rower kojarzymy z dwoma kółkami, ramą, siodełkiem i kierownicą, jako pojazd, który ma służyć do przemieszczania, nie można zapominać, że coraz częściej staje się on gadżetem lub też ważnym elementem w naszym codziennym życiu. Na rowerze przemieszczamy się do pracy, spędzamy wolny weekend lub uprawiamy sport. Jego podstawowe przeznaczenie uległo, więc zmianie i w chwili obecnej rowery to nie tylko dwa kółka.

rowery miejskieTo dużo więcej. Jeśli chodzi o rowery górskie, szosowe, czy też trekkingowi lub sportowe, to tutaj niewątpliwie ważną rolę odgrywa samo wyposażenie. Porządne koła, solidna rama, świetne hamulce, do tego odpowiednie siodełko i w rowerach górskich amortyzatory. Nie można też zapominać o prawidłowym oświetleniu, aby nasza jazda była bezpieczna. To wszystko jest naprawdę istotne, jeśli wybieramy rower. Oczywiście osoby doświadczone wiedzą, na co uważać, ale jeśli jesteśmy początkującymi kolarzami, to musimy być szczególnie uważni, aby nie trafić na kiepski rower. Rowery miejskie to zupełnie inna kwestia.
Tutaj rodzaj przerzutek, czy łańcucha nie stanowi już tak ważnej kwestii. Dużo większa uwagę przywiązuje się do samego wyglądu i siodełka. W rowerach miejskich wygodne siodełko to podstawa. Codzienne przejażdżki, czy dojazd do pracy na niewygodnym siodełku mogą być bardzo męczące. Nie można też zapominać, że dobrze dobrane siodełko może umożliwić kobiecie jazdę w spódnicy, co w niektórych modelach jest wręcz niemożliwe. Kolejną ważną kwestią jest wygląd. Oczywiście wiele osób nie zwraca na to większej uwagi, ale dobrze wiemy, że oceniamy po wyglądzie.

Dlatego też szukamy rowerów, które będą ładnie wyglądać. Ważne jest też, aby rower był dobrze oznakowany. Nie można dopuścić do sytuacji, w której jednym oznaczeniem są małe odblaski na rowerach. To naprawdę jest za małe zabezpieczenie. Pamiętajmy, bowiem, że w momencie, gdy poruszamy się po ścieżkach rowerowych, ważne jest to, abyśmy byli widoczni dla innych rowerzystów. W innym przypadku stanowimy naprawdę duże zagrożenie dla uczestników ruchu.

Top