Jak skompensować moc bierną?

W każdym zakładzie przemysłowym jednym z ważniejszych zagadnień jest optymalizacja zużycia mediów. Żeby móc to osiągnąć konieczne jest monitorowanie poszczególnych procesów oraz zbieranie danych, które mogą być później analizowane. Dodatkowo bardzo często przeprowadzane są specjalne audyty zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Ich zadaniem jest określenie obecnego stanu oraz propozycja rozwiązań, które mogą poprawić sytuację.

Polecany układ kompensacyjny

układy kompensacji mocy biernejWarto wspomnieć, że w chwili obecnej najważniejszym zagadnieniem jest racjonalne wykorzystanie energii w różnych postaciach. W fabrykach funkcjonuje wiele maszyn, które są zasilane chociażby energią elektryczną. W ich przypadku niezbędne są układy kompensacji mocy biernej, które pozwalają ograniczyć straty. Moc bierna jest niezbędna do działania takich urządzeń jak chociażby transformatory czy silniki. Z punktu widzenia zarządcy obiektu powoduje ona jednak straty. W związku z tym zamiast pobierać ją z elektrowni znacznie lepiej wytworzyć ją tam, gdzie jest ona potrzebna. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są baterie kondensatorów o odpowiedniej mocy. Podczas doboru odpowiedniego osprzętu kluczowe jest określenie charakteru mocy biernej. Może być on bowiem indukcyjny lub pojemnościowy. Zdecydowanie częściej spotykany jest jednak ten drugi co wymaga zastosowania wcześniej wspomnianych kondensatorów.

Warto wspomnieć, że wdrożeniem takiego rozwiązania w przemyśle powinien zająć się doświadczony elektryk lub automatyk. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy, a także skuteczności zastosowanego systemu. Wyżej opisane działania pozwalają znacząco ograniczyć straty energii co przyczynia się do mniejszych rachunków za pobierane media. W ten sposób cały zakład pracuje bardziej efektywnie oraz wydajniej. Pozwala to finalnie generować większe zyski.

Top