Jak inwestować pieniądze mądrze i skutecznie?

W internecie można znaleźć setki stron, które przeznaczone są dla początkujących inwestorów. Na każdej z nich znajdziemy mnóstwo dobrych rad i wskazówek. Dlatego warto te wszystkie informację pozbierać w jedną konkretną całość. Dla tych, którzy zastanawiają się nad zainwestowaniem swoich środków finansowych mamy kilka rad dotyczących mądrego i skutecznego inwestowania.

Dokładnie zaplanujmy zainwestowanie każdej złotówki

jak inwestować pieniądzePierwszą i podstawową radą dla początkujących inwestorów jest to, żeby dokładnie zaplanować zainwestowanie każdej przeznaczonej na to złotówki. Oczywiście nie inwestujmy nigdy wszystkich odłożonych pieniędzy. Na inwestycję można przeznaczyć co najwyżej połowę zaoszczędzonego kapitału. Druga połowa musi zostać takim buforem bezpieczeństwa. Zastanówmy się jak inwestować pieniądze, żeby ryzyko z tym związane ograniczyć do absolutnego minimum. Środki do zainwestowania warto podzielić na trzy części i dla każdej z nich znaleźć inny instrument inwestycyjny. W ten sposób zdywersyfikujemy swój portfel i ograniczymy ryzyko do minimum. Jeśli chodzi o to w co warto zainwestować to wszystko zależy od tego jaki posiadamy budżet na inwestycję. Najbezpieczniejsze dzisiaj są fundusze inwestycyjne, złoto i inne metale szlachetne oraz niezmiennie od wielu lat – nieruchomości. Jednak każdy instrument inwestycyjny to inny próg minimalny, jeśli chodzi o kwotę, którą trzeba zaryzykować.

Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, którego nie da się uniknąć, ale można je zminimalizować. Inwestując w złoto czy nieruchomości tak naprawdę ograniczamy ryzyko do zera, ponieważ na powyższych inwestycjach raczej nigdy się nie straci. Wystarczy jedynie sprzedać je wtedy kiedy ich wartość będzie wyższa niż cena, którą zapłaciliśmy. A przecież nieruchomości można wynajmować i w ten sposób zarabiać przez wiele lat.

Top