rekuperator

Gruntowy wymiennik ciepła z rekuperatorem

W budownictwie istotne są dwa podstawowe systemy: grzewczy i wentylacyjny. Powinny one nawzajem się uzupełniać. Rekuperacja jest tu szczególnie polecana. Dlaczego? Rekuperator gwarantuje nam stałą temperaturę w domu, a równocześnie świeże powietrze. Rekuperator to oszczędność finansowa i wygoda dla użytkowników. To system, gdzie kanały wentylacyjne dostarczają świeże powietrze do każdego pomieszczenia, bez wyjątku.

Wymiana ciepła z rekuperacja szansą na oszczędności

Jeśli będziemy mieli zainstalowany gruntowy wymiennik ciepła, to mamy gwarancję oszczędności energii i niskiej energochłonności budynku. W tradycyjnej wentylacji pobierane bezpośrednio z atmosfery powietrze będzie miało różne, często skrajne temperatury, zależnie od panującej na dworze pogody, dnia lub nocy, pory roku. Gruntowy wymiennik ciepła to stała temperatura dostarczanego powietrza, można dom chłodzić latem i ogrzewać zimą, co ułatwia system wyposażony w rekuperator, umożliwiający odzyskiwanie energii cieplnej. By takie działanie gruntowego wymiennika ciepła było możliwe, należy zachować pewne stałe zasady jego instalacji. Po pierwsze powinien on być umieszczony poniżej powierzchni przemarzania gruntu. Najlepiej więc, by było to miejsce zlokalizowane kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią.

rekuperatorTrzeba jednak pamiętać, że głębsze umieszczenie urządzenia wpływa pozytywnie na jego wydajność. Dlatego też w konstrukcjach można spotkać sytuacje, kiedy gruntowy wymiennik ciepła znajduje się aż kilka metrów pod ziemią. Powietrze dostarczane w ten sposób do domu ma nie tylko odpowiednią temperaturę, co zawdzięczamy rekuperacji, ale także wilgotność. To wpływa pozytywnie na nas – jesteśmy odporniejsi, nie mamy problemów z układem oddechowym oraz na nasz dom – nasze ściany są zabezpieczone od pleśni i grzybów. Kanały wentylacyjne dostarczają i odprowadzają powietrze, zapewniając wszystkim pomieszczeniom w domu odpowiednią wentylację.

Nie musimy się martwić o pomieszczenia szczególnie narażone na zwiększony poziom wilgotności (czyli kuchnię i łazienkę). Jeśli więc rzeczywiście dbasz o przyszłość swoich bliskich i komfort ich życia w Waszym wspólnym, nowym domu – nie zastanawiaj się. Użycie rekuperatora przyczynia się do wymiernych oszczędności związanych z energią cieplną. Starsze, tradycyjne systemy wentylacji nie sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie.

Top