Drenaż i odwodnienie prywatnej posesji

Zanim budowa budynku będzie możliwa, warto zatroszczyć się o kilka istotnych elementów. W pierwszej kolejności bardzo ważna jest konsultacja z architektem na temat grubości fundamentów. Dlatego należy sprawdzić, jaki może być przewidywany poziom wód opadowych i na ile stanowić to będzie zagrożenie dla obiektu. W wielu przypadkach rozwiązaniem, które pozwala na odpowiednie odprowadzenie wody, jest zastosowanie drenażu.

Drenaż a odwodnienie liniowe

odwodnienia liniowe betonoweDrenaż stanowi podstawowy system odwadniania gruntu. Wykorzystuje między innymi studzienki kanalizacyjne, czy zbiorcze, by odprowadzić wodę z gruntu. Przekłada się to między innymi na bezpieczeństwo fundamentów, jak też całego budynku. Czym natomiast jest odwodnienie liniowe? Przede wszystkim to system, który wykonuje się na powierzchni, w przeciwieństwie do drenażu. Dlatego odwodnienia liniowe betonowe są spotykane wszędzie tam, gdzie nawierzchnia jest nieprzepuszczalna. Z tej racji, tak samo, jak przy okazji obiektów mieszkalnych, gdzie na posesji znajduje się kostka brukowa lub inny, nieprzepuszczalny materiał, także przy okazji infrastruktury stosuje się tego typu elementy. Mają za zadanie odprowadzenie wody do studzienek ściekowych. To natomiast przekłada się na bezpieczeństwo w trakcie użytkowania poszczególnych nawierzchni. Jednocześnie sprawne odprowadzenie wody wpływa na trwałość samej nawierzchni, jak kostka brukowa, czy asfalt lub beton.

Dlatego systemy tego typu są bardzo popularne przy okazji różnego typu obiektów, jak też infrastruktury. Z uwagi, iż beton jest materiałem wytrzymałym, system odwodnienia betonowego są bardzo trwałe i sprawdzają się doskonale w swojej roli. Mogą być wykorzystywane przy okazji domów jednorodzinnych, jak również parkingów osiedlowych i innych.

Top