Czym są wagi samochodowe?

Czym są wagi samochodowe?

18 września 2018 Przemysł 0

Transport samochodowy to dzisiaj podstawa dostarczania produktów, lecz każdy samochód ma swoje limity wagowe. Niezbędne jest odpowiednie i precyzyjne ważenie załadowanego auta, aby upewnić się co do bezpieczeństwa transportu. Firmy spedycyjne chętnie inwestują w elektroniczne wagi samochodowe, aby zminimalizować czas trwania procesu ważenia.

Rodzaje wag samochodowych do 60-ciu ton

waga samochodowa 60 ton

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego typu wag – każda z nich jest przystosowana do ważenia pojazdów do stu ton. Różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, a niektóre z nich są niestacjonarne, ponieważ zdarza się konieczność dokonania pomiaru wagi na terenie pozbawionym jej stacjonarnego odpowiednika. Istnieją również specjalne modele przystosowane do ważenia samochodów o mniejszych gabarytach, np. waga samochodowa 60 ton umożliwia odczyt ciężarów niewielkich samochodów dostawczych i przydaje się w przypadku firm świadczących standardowe usługi kurierskie. Wagi samochodowe możemy podzielić na: betonowe, stalowe, stalowo-betonowe, osiowe, platformy, podkładki. Niezależnie od rodzaju, do każdej z nich dołączana jest instrukcja obsługi, z której pomocą można bezproblemowego montażu i obsługi. Ich budowa nie jest specjalnie zróżnicowana, każda waga samochodowa składa się z czujników tensometrycznych, mierników wagowych, uszczelek i komputera – serca całego urządzenia. Sposób działania jest banalnie prosty – wystarczy wjechać pojazdem na płaszczyznę wagi i zatrzymać się na kilka sekund. Waga dokona stabilnego pomiaru.

Nie sposób wyobrazić sobie efektywnie działającą firmę przewozową, która nie korzysta z wag samochodowych. Waga auta wyjeżdżającego w trasę jest jednym z fundamentalnych danych niezbędnych do odnotowania w dokumentacji i sprawozdaniach.